Nyheder årgang 96 piger
6. maj 2010 - 06:17 af: Lars Andersen
U-15 pigerne tabte 0-7 til et rigtig stærkt Veflinge hold.
På en dejlig Onsdag aften, var vores nye u-15 pigehold på en svær opgave, mod rækken suveræne tophold Veflinge.
Både vi trænere og pigerne var klar over, at vi ville få det svært idag, men humøret var højt og troen på et godt resultat havde vi alle, og efter taktikmødet var vi alle klar til at gå ud og give Veflinge en god kamp.
Kampen startede godt, og 13 pigerne holdt Veflinge stangen i en god periode af 1 halvleg, og efter små 20 min spil er vi kun nede 0-2, så det så rigtig fornuftigt ud for helt uden chancer havde vi ikke været, men på små 5 min går der grus i maskineriet, og Veflinge får lavet 3 alt for nemme mål, så nede 0-5 ved pause gjorde at vi måtte sætte nye mål til 2 halvleg.
Som sagt havde vi ikke været helt uden chancer i 1 halvleg, så vi blev enige om nogle små ændringer, og så ville vi prøve om vi kunne vinde 2 halvleg.
Og pigerne viste i 2 halvleg, at vi allerede er nået langt, pigerne spiller langt hen af vejen lige op, med Veflinge pigerne som selvfølgelig også var gået lidt ned i tempo, de førte jo 5-0 så lidt havde de tabt pusten, 13 pigerne formår dog ikke at få scoret, derimod må vi lukke ydeligere 2 mål ind, så vi samlet taber vi 0-7 hvilket var fuldt fortjent, dog ville det have været rart, hvis vi havde scoret et enkel eller 2 mål, men sådan skulle det ikke være idag, så vi må gemme målene til Lørdag hvor vi møder Højby hjemme på Campus.
Holdet idag bestod af : Martina - Lea - Katrine - Isabella - Laura - Julie - Disle - Kirstine - Asta - Stine.
Dagens fidus bamse, gik til Asta som spillede en rigtig flot kamp.