b1913

Velkommen til U15 drenge!Udskriv side

Udvikling af et koncept

Så er sæsonen i fuld gang og jeg vil bestræbe mig på regelmæssigt at skrive om holdets bedrifter og udvikling.

Vi startede stærkt med at slå Assens 4-1 og spillede 1-1 ude mod HOGG. Dernæst fik vi to nederlag til henholdsvis Svendborg 2 med 4-2 og Næsby 2-1. I mellemtiden var der også et nederlag i pokalen til Middelfart 2-1.

Alt i alt er jeg tilfreds med vores opstart. Lad os være ærlige og sige, at vi er overmatchet i mesterrækken. Ikke så meget på det tekniske plan eller i det åbne spil. Men derimod i felterne. Der mangler vi kynisme, fysisk styrke og meget kreativitet. Kynisme og fysisk styrke er muligt at forbedre via træningen. Men kreativitet er noget som spillerne selv skal arbejde med.

Kreativitet, som jeg efterlyser det, får spillerne ved at gå ud og spille med vennerne på små mål eller det man kalder for "street", dvs. spil på en halv håndboldbane på asfalt. Det er med til at udvikle en sans for fodbold som klubberne ikke kan træne. Og det er med til at lære én at spille på små områder - både som angriber og forsvar. Målet er at opnå frihed og selvsikkerhed i sit kreative spil. I bund og grund drejer det sig om at se fodbold som en leg. I forhold til udlandet, er den danske fodbold mentalitet lidt ?stram?. Der er en tendens til at opfatte fodboldtræning som et arbejde eller en pligt. Med den indstilling bliver fodbold aldrig til en leg.

Formationen 4-2-4 virker helt efter planen. Vi er næsten i overtal på hele banen og har haft bolden mest i samtlige kampe. Vores målscore 8-8 siger vel meget om vores mangler i feltet ? der er vi ikke gode nok endnu. Men jeg er ikke bekymret, for taler vi udelukkende om chancer i løbet af en kamp, vinder vi uden problemer. Problemet har til gengæld været, at vi lukker dumme mål ind, fordi vi tit mister moral af de mange brændte chance i angrebet. Men igen, vi arbejder stenhårdt for at minimere vores fejl og blive endnu bedre i felterne. Med tålmodighed og den rette træning skal vi nok nå vores mål.

Afslutningsvis vil jeg knytte et par kommentarer til min trænerstil. Jeg giver gerne folk ret i, at jeg kan virke hård og utilfreds på banen. Men jeg har mine grunde. For at retfærdiggøre denne trænerstil vil jeg bruge et eksempel med en af verdens bedste spillere nogensinde, Ronaldinho. Efter hans karriere dykkede, blev han spurgt, ?hvad gik galt?? Han svarede, ?Jeg blev alt for tilfreds?. Ronaldinho er et bevis på, at lige meget hvor god man er, kan man altid blive bedre. Men er man for tilfreds og ukritisk overfor sit eget spil, vil det gå hurtigt ned ad bakke. Fodbold er en hård branche at slå igennem i. Giver du for meget slip på gassen, bliver du overhalet indenom og udenom. Derfor presser jeg spillerne, bedre kan blive endnu bedre, siger jeg til dem.

For at min trænerstil kan bære frugt, ser jeg det som afgørende, at jeg kender mine spillere. Derfor bruger jeg meget tid på hver enkelte spiller så jeg ved lige præcis, hvordan jeg skal snakke til dem. Indenfor og udenfor banen, ved de hvor de har Mogens og jeg. Og er de utilfreds med noget, er jeg tilhænger af åbenhed og dialog.

En del af træningen går for mig ud på at fremprovokere en ?bad boy? attitude hos de enkelte individer, for sådan her tænker en bad boy: ?Det er mit hold og jeg vil gøre forskellen?. Og uden han ved det løber han for to, så hans hold ikke taber. Og det er som regel denne type, der når længst i fodbold! Og den type, vi håber at avle i b1913.

Kom og oplev holdets udvikling! Vi har spændende kampe på programmet i den kommende tid, hvor vi bl.a. møder BBB. Vi har altid brug for din støtte!


Antal besøgende: