Menu

Formandsrækken

Formandsstolen har gennem tiderne været besat af følgende personer:

Holger Nielsen er den formand, der har siddet længst i formandsstolen i B1913. Holger blev valgt ind den 12. marts 1958 og sad til den 17. februar 1981. Altså i hele 23 år.

2

16. dec. 1913    Arnold Nielsen
02. feb. 1914    Th. Petersen
01. maj 1914    Johs. Fridberg
20. nov. 1914    Halvor Iversen
03. nov. 1916    Th. Frederiksen
30. nov. 1921    Th. Petersen
30. nov. 1923    Th. Frederiksen
31. maj 1940    Olaf Petersen
12.mar. 1958    Holger Nielsen
17. feb. 1981    Kurt Grønning
23. feb. 1982    Klaus Hansen
01. jul. 1989    Kurt Grønning
05. mar. 1991    Per Demant
09. dec. 1991    Steen Grønning (konstitueret)
11. feb. 1992    Karsten Truelsen
01. aug. 1992    Steen Grønning (konstitueret)
16. feb. 1993    Ib Ketelsen
15. feb. 1994    Preben Mose
07. mar. 1995    Erik Nielsen
11. sep. 1995    Kurt Grønning
26. jan. 1998    Henning Larsen
24. feb. 2004    Henrik Sørensen
14. feb. 2006    Jørgen Hartmann
11. mar. 2010    Morten Milling
07. mar 2014   Brian Munk
05. mar 2018 Erik Knudsen